How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask F. Naz Your Own Question

F. Naz
F. Naz, B.Com
Category: Single Problem
Satisfied Customers: 5253
Experience:  Have completed B.Com and CA Finalist
20040807
Type Your Single Problem Question Here...
F. Naz is online now
A new question is answered every 9 seconds

Hunter-gatherer

This answer was rated:

Hunter-gatherer Ltd produces Widgets. The table below shows the budget and actual units sold together with standard costs and actual costs for materials and labour used in the manufacture of Widgets.

Data for July 2008: Budget Actual
Units of finished Widgets sold 5000 4500
Standard material required
(kg per Widget) 1.5 1.7 Actual materials used
(kg per Widget)
Standard material costs per kg £12.50 £13.00 Actual material cost per kg
Standard labour hours required
(hours per Widget) 1.2 1.3 Actual labour hours used
(hours per Widget)
Standard labour costs per hour £14.00 £13.90 Actual labour cost per hour

Assume that the quantity of materials purchased and the quantity used are identical.

a. Produce a report that compares the original budget with actual costs for materials and labour in July.
b. Produce a budget versus actual variance report using a flexible budget and calculate the variances on that basis.
c. Calculate both usage and price variances for each of materials and labour.
d. Explain why variance analysis using a flexible budget may be helpful for management control.
Have a nice day

Click here for solution
F. Naz and other Single Problem Specialists are ready to help you

Related Single Problem Questions