How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask Johnmark1900 Your Own Question

Johnmark1900
Johnmark1900, Associate Degree
Category: Multiple Problems
Satisfied Customers: 569
Experience:  I am a qualified Chartered Accountant, working as finance manager for reputable organization
Type Your Multiple Problems Question Here...
Johnmark1900 is online now
A new question is answered every 9 seconds

1. An unfavorable materials quantity variance would occur if

Resolved Question:

1. An unfavorable materials quantity variance would occur if
A) more materials were purchased than were used.
B) actual pounds of materials used were less than the standard pounds allowed.
C) actual labor hours used were greater than the standard labor hours allowed.
D) actual pounds of materials used were greater than the standard pounds allowed.


2. Fleck's standard quantities for 1 unit of product include 2 pounds of materials and 1.5 labor hours. The standard rates are $3 per pound and $10 per hour. The standard overhead rate is $12 per direct labor hour. The total standard cost of Fleck's product is
A) $21.
B) $25.
C) $33
D) $39.


3. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time’s total material variance is
A) $300 F.
B) $90 U.
C) $310 U.
D) $400 U.


4. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time's materials price variance is
A) $90 U.
B) $310 F.
C) $400 F.
D) $700 F.


5. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time's materials quantity variance is
A) $90 F.
B) $310 U.
C) $400 U.
D) $700 U.


6. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's total labor variance is
A) $770 U.
B) $800 U.
C) $1,030 F.
D) $1,930 F.


7. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's labor price variance is
A) $770 U.
B) $800 U.
C) $1,030 F.
D) $1,930 F.


8. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's labor quantity variance is
A) $770 U.
B) $1,030 F.
C) $1,800 F.
D) $1,930 F.


9. The standard quantity allowed for the units produced was 6,500 pounds, the standard price was $2.50 per pound, and the materials quantity variance was $375 favorable. Each unit uses 1 pound of materials. How many units were actually produced?
A) 6,350
B) 6,500
C) 15,875
D) 6,650


10. A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $6 per gallon. Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $17,100. The direct materials price variance for last month was
A) $17,100 favorable.
B) $450 favorable.
C) $900 favorable.
D) $900 unfavorable.


11. The per-unit standards for direct materials are 2 pounds at $4 per pound. Last month, 11,200 pounds of direct materials that actually cost $42,400 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
A) $3,200 favorable.
B) $2,400 favorable.
C) $3,200 unfavorable.
D) $5,600 unfavorable.


12. The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $12 per hour. If in producing 2,400 units, the actual direct labor cost was $36,800 for 3,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is
A) $1,920 unfavorable.
B) $6,400 favorable.
C) $4,000 unfavorable.
D) $6,400 unfavorable.


13. The standard rate of pay is $10 per direct labor hour. If the actual direct labor payroll was $39,200 for 4,000 direct labor hours worked, the direct labor price (rate) variance is
A) $800 unfavorable.
B) $800 favorable.
C) $1,000 unfavorable.
D) $1,000 favorable.


14. The standard number of hours that should have been worked for the output attained is 10,000 direct labor hours and the actual number of direct labor hours worked was 10,500. If the direct labor price variance was $10,500 unfavorable, and the standard rate of pay was $15 per direct labor hour, what was the actual rate of pay for direct labor?
A) $14 per direct labor hour
B) $12 per direct labor hour
C) $16 per direct labor hour
D) $15 per direct labor hour


15. A company purchases 15,000 pounds of materials. The materials price variance is $6,000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?
A) $2.00
B) $.40
C) $2.50
D) $10.00


16. A company uses 40,000 gallons of materials for which it paid $9.00 a gallon. The materials price variance was $80,000 favorable. What is the standard price per gallon?
A) $2.00
B)
Submitted: 2 years ago.
Category: Multiple Problems
Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.
Hi dear,

1. An unfavorable materials quantity variance would occur if
A) more materials were purchased than were used.
B) actual pounds of materials used were less than the standard pounds allowed.
C) actual labor hours used were greater than the standard labor hours allowed.
D) actual pounds of materials used were greater than the standard pounds allowed.


2. Fleck's standard quantities for 1 unit of product include 2 pounds of materials and 1.5 labor hours. The standard rates are $3 per pound and $10 per hour. The standard overhead rate is $12 per direct labor hour. The total standard cost of Fleck's product is
A) $21.
B) $25.
C) $33
D) $39.


3. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time’s total material variance is
A) $300 F.
B) $90 U.
C) $310 U.
D) $400 U.


4. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time's materials price variance is
A) $90 U.
B) $310 F.
C) $400 F.
D) $700 F.


5. Tools-N-Time has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090.

Tools-N-Time's materials quantity variance is
A) $90 F.
B) $310 U.
C) $400 U.
D) $700 U.


6. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's total labor variance is
A) $770 U.
B) $800 U.
C) $1,030 F.
D) $1,930 F.


7. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's labor price variance is
A) $770 U.
B) $800 U.
C) $1,030 F.
D) $1,930 F.


8. Tools-N-Time has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Tools-N-Time used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970.

Tools-N-Time's labor quantity variance is
A) $770 U.
B) $1,030 F.
C) $1,800 F.
D) $1,930 F.


9. The standard quantity allowed for the units produced was 6,500 pounds, the standard price was $2.50 per pound, and the materials quantity variance was $375 favorable. Each unit uses 1 pound of materials. How many units were actually produced?
A) 6,350
B) 6,500
C) 15,875
D) 6,650


10. A company developed the following per-unit standards for its product: 2 gallons of direct materials at $6 per gallon. Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $17,100. The direct materials price variance for last month was
A) $17,100 favorable.
B) $450 favorable.
C) $900 favorable.
D) $900 unfavorable.


11. The per-unit standards for direct materials are 2 pounds at $4 per pound. Last month, 11,200 pounds of direct materials that actually cost $42,400 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
A) $3,200 favorable.
B) $2,400 favorable.
C) $3,200 unfavorable.
D) $5,600 unfavorable.


12. The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $12 per hour. If in producing 2,400 units, the actual direct labor cost was $36,800 for 3,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is
A) $1,920 unfavorable.
B) $6,400 favorable.
C) $4,000 unfavorable.
D) $6,400 unfavorable.


13. The standard rate of pay is $10 per direct labor hour. If the actual direct labor payroll was $39,200 for 4,000 direct labor hours worked, the direct labor price (rate) variance is
A) $800 unfavorable.
B) $800 favorable.
C) $1,000 unfavorable.
D) $1,000 favorable.


14. The standard number of hours that should have been worked for the output attained is 10,000 direct labor hours and the actual number of direct labor hours worked was 10,500. If the direct labor price variance was $10,500 unfavorable, and the standard rate of pay was $15 per direct labor hour, what was the actual rate of pay for direct labor?
A) $14 per direct labor hour
B) $12 per direct labor hour
C) $16 per direct labor hour
D) $15 per direct labor hour


15. A company purchases 15,000 pounds of materials. The materials price variance is $6,000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?
A) $2.00
B) $.40
C) $2.50
D) $10.00
Customer: replied 2 years ago.
I uploaded 40 questions. why.there are 15 questions only?+
Customer: replied 2 years ago.
John I'm in hurry please replay...t.t
Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.
i can only see 15 questions,
please upload the rest !
Customer: replied 2 years ago.
where should i upload it ?
Customer: replied 2 years ago.


16. A company uses 40,000 gallons of materials for which it paid $9.00 a gallon. The materials price variance was $80,000 favorable. What is the standard price per gallon?
A) $2.00
B) $7.00
C) $10.00
D) $11.00


17. Debbie Co. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2011, Debbie purchases 24,000 pounds of material for $74,400 when the standard price per pound is $3.00. During 2011, Debbie uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is
A) $6.20.
B) $6.76.
C) $6.00.
D) $6.40.


18. Blue Fin Co. produces a product requiring 10 pounds of material at $1.50 per pound. Blue Fin produced 10,000 units of this product during 2009 resulting in a $30,000 unfavorable materials quantity variance. How many pounds of direct material did Blue Fin use during 2011?
A) 120,000 pounds
B) 100,000 pounds
C) 200,000 pounds
D) 145,000 pounds


19. Wild West Inc. produces a product requiring 3 direct labor hours at $20.00 per hour. During January, 2,000 products are produced using 6,300 direct labor hours. Wild West's actual payroll during January was $122,850. What is the labor quantity variance?
A) $2,850 U
B) $6,000 F
C) $3,150 F
D) $6,000 U


20. The per-unit standards for direct labor are 2 direct labor hours at $15 per hour. If in producing 1,200 units, the actual direct labor cost was $32,000 for 2,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is
A) $1,200 unfavorable.
B) $4,000 favorable.
C) $2,500 unfavorable.
D) $4,000 unfavorable.


21. The standard rate of pay is $15 per direct labor hour. If the actual direct labor payroll was $88,200 for 6,000 direct labor hours worked, the direct labor price (rate) variance is
A) $1,800 unfavorable.
B) $1,800 favorable.
C) $2,250 unfavorable.
D) $2,250 favorable.


22. The standard number of hours that should have been worked for the output attained is 6,000 direct labor hours and the actual number of direct labor hours worked was 6,300. If the direct labor price variance was $3,150 unfavorable, and the standard rate of pay was $9 per direct labor hour, what was the actual rate of pay for direct labor?
A) $8.50 per direct labor hour
B) $7.50 per direct labor hour
C) $9.50 per direct labor hour
D) $9.00 per direct labor hour


23. A company uses 8,400 pounds of materials and exceeds the standard by 400 pounds. The quantity variance is $1,800 unfavorable. What is the standard price?
A) $1.50
B) $3.00
C) $4.50
D) Cannot be determined from the data provided.


24. A company purchases 20,000 pounds of materials. The materials price variance is $3,000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?
A) $0.75
B) $0.15
C) $3.75
D) Cannot be determined from the data provided.


25. The predetermined overhead rate for Weed-R-Gone is $8, comprised of a variable overhead rate of $5 and a fixed rate of $3. The amount of budgeted overhead costs at normal capacity of $240,000 was divided by normal capacity of 30,000 direct labor hours, to arrive at the predetermined overhead rate of $8. Actual overhead for June was $15,800 variable and $9,100 fixed, and standard hours allowed for the product produced in June was 3,000 hours. The total overhead variance is
A) $4,900 F.
B) $900 F.
C) $900 U.
D) $4,900 U.


26. Baden Company manufactures a product with a unit variable cost of $50 and a unit sales price of $88. Fixed manufacturing costs were $240,000 when 10,000 units were produced and sold. The company has a one-time opportunity to sell an additional 1,000 units at $70 each in a foreign market which would not affect its present sales. If the company has sufficient capacity to produce the additional units, acceptance of the special order would affect net income as follows:
A) Income would decrease by $4,000.
B) Income would increase by $4,000.
C) Income would increase by $70,000.
D) Income would increase by $20,000.


27. Miley, Inc. has excess capacity. Under what situations should the company accept a special order for less than the current selling price?
A) Never
B) When additional fixed costs must be incurred to accommodate the order
C) When the company thinks it can use the cheaper materials without the customer's knowledge
D) When incremental revenues exceed incremental costs


28. Martin Company incurred the following costs for 50,000 units:

Variable costs $180,000
Fixed costs 240,000

Martin has received a special order from a foreign company for 5,000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $8,500 for shipping.

If Martin wants to break even on the order, what should the unit sales price be?
A) $10.10
B) $5.30
C) $3.60
D) $8.40


29. Tex's Manufacturing Company can make 100 units of a necessary component part with the following costs:

Direct Materials $60,000
Direct Labor 10,000
Variable Overhead 30,000
Fixed Overhead 20,000

If Tex's Manufacturing Company can purchase the component externally for $110,000 and only $5,000 of the fixed costs can be avoided, what is the correct make-or-buy decision?
A) Make and save $5,000
B) Buy and save $5,000
C) Make and save $15,000
D) Buy and save $15,000


30. NF Toy Company is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $30 and NF Toy would sell it for $65. The cost to assemble the product is estimated at $21 per unit and the company believes the market would support a price of $85 on the assembled unit. What decision should NF Toy make?
A) Sell before assembly, the company will be better off by $1 per unit.
B) Sell before assembly, the company will be better off by $20 per unit.
C) Process further, the company will be better off by $29 per unit.
D) Process further, the company will be better off by $14 per unit.


31. A company has a process that results in 15,000 pounds of Product A that can be sold for $8 per pound. An alternative would be to process Product A further at a cost of $100,000 and then sell it for $14 per pound. Should management sell Product A now or should Product A be processed further and then sold? What is the effect of the action?
A) Process further, the company will be better off by $10,000.
B) Sell now, the company will be better off by $10,000.
C) Process further, the company will be better off by $90,000.
D) Sell now, the company will be better off by $100,000.


32. Abel Company produces three versions of baseball bats: wood, aluminum, and hard rubber. A condensed segmented income statement for a recent period follows:

Wood Aluminum Hard Rubber Total
Sales $500,000 $200,000 $65,000 $765,000
Variable expenses 325,000 140,000 58,000 523,000
Contribution margin 175,000 60,000 7,000 242,000
Fixed expenses 75,000 35,000 22,000 132,000
Net income (loss) $100,000 $ 25,000 $(15,000) $110,000

Assume none of the fixed expenses for the hard rubber line are avoidable. What will be total net income if the line is dropped?
A) $125,000
B) $103,000
C) $105,000
D) $140,000


33. A company can produce and sell only one of the following two products:

Machine Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Product 1 3 $30
Product 2 2 $25
If the company has machine capacity of 2,000 hours, what is the total contribution margin of the product it should produce to maximize net income?
A) $20,000
B) $24,000
C) $25,000
D) $16,000


34. How is annual cash inflow determined?
A) Depreciation is subtracted from net income because it is an expense.
B) Depreciation is added back to net income because it is not an outflow of cash.
C) Depreciation is subtracted from net income because it is an outflow of cash.
D) Depreciation is added back to net income because it is an inflow of cash.


35. A company is considering purchasing factory equipment which costs $480,000 and is estimated to have no salvage value at the end of its 8-year useful life. If the equipment is purchased, annual revenues are expected to be $225,000 and annual operating expenses exclusive of depreciation expense are expected to be $95,000. The straight-line method of depreciation would be used. If the equipment is purchased, the annual rate of return expected on this project is
A) 54.2%.
B) 14.6%.
C) 29.2%.
D) 27.1%.

Customer: replied 2 years ago.
I have only 10mins left...
Customer: replied 2 years ago.
please do 17 and 27 first plz
Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.


27. Miley, Inc. has excess capacity. Under what situations should the company accept a special order for less than the current selling price?
A) Never
B) When additional fixed costs must be incurred to accommodate the order
C) When the company thinks it can use the cheaper materials without the customer's knowledge
D) When incremental revenues exceed incremental costs

 


Customer: replied 2 years ago.

please do 17 and 27 first

 

Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.
17. Debbie Co. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2011, Debbie purchases 24,000 pounds of material for $74,400 when the standard price per pound is $3.00. During 2011, Debbie uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is
A) $6.20.
B) $6.76.
C) $6.00.
D) $6.40.

27. Miley, Inc. has excess capacity. Under what situations should the company accept a special order for less than the current selling price?
A) Never
B) When additional fixed costs must be incurred to accommodate the order
C) When the company thinks it can use the cheaper materials without the customer's knowledge
D) When incremental revenues exceed incremental costs
Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.
now which one?
Expert:  Johnmark1900 replied 2 years ago.
DEAR,

IF YOU ARE DONE PLEASE CLICK THE GREEN BUTTON SO I MAY BE REMUNERATED FOR MY EFFORTS.
Johnmark1900, Associate Degree
Satisfied Customers: 569
Experience: I am a qualified Chartered Accountant, working as finance manager for reputable organization
Johnmark1900 and 4 other Multiple Problems Specialists are ready to help you

JustAnswer in the News:

 
 
 
Ask-a-doc Web sites: If you've got a quick question, you can try to get an answer from sites that say they have various specialists on hand to give quick answers... Justanswer.com.
JustAnswer.com...has seen a spike since October in legal questions from readers about layoffs, unemployment and severance.
Web sites like justanswer.com/legal
...leave nothing to chance.
Traffic on JustAnswer rose 14 percent...and had nearly 400,000 page views in 30 days...inquiries related to stress, high blood pressure, drinking and heart pain jumped 33 percent.
Tory Johnson, GMA Workplace Contributor, discusses work-from-home jobs, such as JustAnswer in which verified Experts answer people’s questions.
I will tell you that...the things you have to go through to be an Expert are quite rigorous.
 
 
 

What Customers are Saying:

 
 
 
  • Wonderful service, prompt, efficient, and accurate. Couldn't have asked for more. I cannot thank you enough for your help. Mary C. Freshfield, Liverpool, UK
< Last | Next >
  • Wonderful service, prompt, efficient, and accurate. Couldn't have asked for more. I cannot thank you enough for your help. Mary C. Freshfield, Liverpool, UK
  • This expert is wonderful. They truly know what they are talking about, and they actually care about you. They really helped put my nerves at ease. Thank you so much!!!! Alex Los Angeles, CA
  • Thank you for all your help. It is nice to know that this service is here for people like myself, who need answers fast and are not sure who to consult. GP Hesperia, CA
  • I couldn't be more satisfied! This is the site I will always come to when I need a second opinion. Justin Kernersville, NC
  • Just let me say that this encounter has been entirely professional and most helpful. I liked that I could ask additional questions and get answered in a very short turn around. Esther Woodstock, NY
  • Thank you so much for taking your time and knowledge to support my concerns. Not only did you answer my questions, you even took it a step further with replying with more pertinent information I needed to know. Robin Elkton, Maryland
  • He answered my question promptly and gave me accurate, detailed information. If all of your experts are half as good, you have a great thing going here. Diane Dallas, TX
 
 
 

Meet The Experts:

 
 
 
  • linda_us

    Master's Degree

    Satisfied Customers:

    1051
    Business Analyst and Solution Consultant with over 9 years of experience.
< Last | Next >
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/LI/lindaus/2012-6-10_04811_IMG20120609164157.64x64.jpg linda_us's Avatar

    linda_us

    Master's Degree

    Satisfied Customers:

    1051
    Business Analyst and Solution Consultant with over 9 years of experience.
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/ED/educatortech/2012-6-7_1256_williams4.64x64.jpg Mr. Gregory White's Avatar

    Mr. Gregory White

    Master's Degree

    Satisfied Customers:

    775
    M.A., M.S. Education / Educational Administration
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/FL/FLAandNYLawyer/2012-1-27_14349_3Fotolia25855429M.64x64.jpg FiveStarLaw's Avatar

    FiveStarLaw

    Doctoral Degree

    Satisfied Customers:

    565
    Lawyer, Accountant and Researcher
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/BU/BusinessTutor/2012-2-2_115741_Kouki2.64x64.jpg Manal Elkhoshkhany's Avatar

    Manal Elkhoshkhany

    Bachelor's Degree

    Satisfied Customers:

    528
    Completed by BA degree in 1988 and graduated with a GPA of 4.0
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/JawaadAhmed/2009-6-27_12137_SIs_SHadi.jpg F. Naz's Avatar

    F. Naz

    B.Com

    Satisfied Customers:

    384
    have completed B.Com and CA Finalist
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/JK/jkcpa/2011-1-16_182614_jkcpa.64x64.jpg Bizhelp's Avatar

    Bizhelp

    CPA

    Satisfied Customers:

    373
    BA degree and Certified Public Accountant
  • http://ww2.justanswer.com/uploads/MY/MyVirtualCPA/2012-7-5_44024_cookmegan1.64x64.jpg MyVirtualCPA's Avatar

    MyVirtualCPA

    Master's Degree

    Satisfied Customers:

    135
    Master's degree holder who loves to help you understand your MC homework problems