How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask Ryan Your Own Question

Ryan
Ryan, Engineer
Category: Math Homework
Satisfied Customers: 8883
Experience:  B.S. in Civil Engineering
40260889
Type Your Math Homework Question Here...
Ryan is online now
A new question is answered every 9 seconds

Ordered 2 pancakes and 4 waffles and paid $ 9.80. ordered 6

Customer Question

Peter ordered 2 pancakes and 4 waffles and paid $ 9.80. Mary ordered 6 pancakes and 10 waffles and paid $ 25.90. If Anna ordered 3 pancakes and 4 waffles, how much did Anna pay?
Submitted: 1 month ago.
Category: Math Homework
Expert:  Ryan replied 1 month ago.

Hi,

Thank you for using the site. I'll be happy to help you with this problem. I'll have a solution posted for you shortly.

Thanks,

Ryan

Expert:  Ryan replied 1 month ago.

Hi again,

Here is the solution:

Pancakes and Waffles

Clicking on the above link will take you to a page where you can download the solution as a Word document. Please let me know if you have any trouble accessing this file.

Please feel free to ask if you have any questions about this solution. I'll be happy to explain anything that is not clear.

Thanks,

Ryan