How JustAnswer Works:
  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.
Ask Ellen Your Own Question
Ellen
Ellen, Lawyer
Category: Homework
Satisfied Customers: 36714
Experience:  Lawyer, Accountant and Researcher
9968427
Type Your Homework Question Here...
Ellen is online now
A new question is answered every 9 seconds

4. (TCO E) The Dean Company produces and sells a single product.

This answer was rated:

4. (TCO E) The Dean Company produces and sells a single product. The following data refer to the year just completed:

Selling price $450

Units in beginning Inventory 0
Units produced 25,000
Units sold 22,000


Variable costs per unit:
Direct materials $ 200
Direct labor $ 50
Variable manufacturing overhead $ 30
Variable selling and admin $ 15

Fixed Costs:
Fixed manufacturing overhead $ 275,000
Fixed selling and admin $ 230,000

Assume that direct labor is a variable cost.
Required:
a. Compute the cost of a single unit of product under both the absorption costing and variable costing approaches.
b. Prepare an income statement for the year using absorption costing.
c. Prepare an income statement for the year using variable costing.
Hello,


Thank you for your question

I am working on your answer. One moment please.
Hi Paul,

Here are my answers for comparison with your own:
http://www.mediafire.com/view/?7kew90hyo1d7nvv


If you have any further questions, I am happy to assist you. You can start your new question with "for FiveStarLaw" and send it to the appropriate legal, tax or homework category so that the question is directed to me and I can give your question my immediate attention

Thank you very much,
FiveStarLaw
Hi Paul,

How did you do on your assignment?
Customer: replied 4 years ago.

Not that well My time ran out. My grade was very bad

THIS ANSWER IS LOCKED!

You need to spend $3 to view this post. Add Funds to your account and buy credits.
Ellen and 6 other Homework Specialists are ready to help you

Related Homework Questions