How JustAnswer Works:
  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.
Ask Linda_us Your Own Question
Linda_us
Linda_us, Finance, Accounts & Homework Tutor
Category: Homework
Satisfied Customers: 7291
Experience:  Post Graduate Diploma in Management (MBA)
19873544
Type Your Homework Question Here...
Linda_us is online now
A new question is answered every 9 seconds

Thompson Company uses a standard cost system for its single

This answer was rated:

Thompson Company uses a standard cost system for its single product. The following data are available:
Actual experience for the current year:
Purchases of raw materials (15,000 yards at $13) $195,000
Raw materials used 12,000 yards
Direct labor costs (10,200 hours at $10) $102,000
Actual variable overhead cost $84,150
Units produced 12,600 units
Standards per unit of product:
Raw materials 1.1 yards at $15 per yard
Direct labor 0.80 hours at $9.50 per hour
Variable overhead $8 per direct labor hour
Required:
Compute the following variances for raw materials, direct labor, and variable overhead, assuming that the price variance for materials is recognized at point of purchase:
a. Direct materials quantity variance
b. Direct materials price variance
c. Direct labor efficiency variance
d. Direct labor rate variance

Using the same facts as above, except assme that 12,000 yards of material used was same as the amount of raw materials purchased for the current year.

a. The materials quantity variance is __?
b. Ther materials price variance is __?
Hi

Welcome and Thanks for asking your question. I can help you with this. Please let me know your deadline.

Regards

Linda
Customer: replied 4 years ago.

Tuesday, 3-5-13

I will post the solution by tomorrow.
Customer: replied 4 years ago.


thanks

You are welcome.
THIS ANSWER IS LOCKED!

You need to spend $3 to view this post. Add Funds to your account and buy credits.
Linda_us and other Homework Specialists are ready to help you

Related Homework Questions