How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask Linda_us Your Own Question

Linda_us, Finance, Accounts & Homework Tutor
Category: Homework
Satisfied Customers: 7291
Experience:  Post Graduate Diploma in Management (MBA)
Type Your Homework Question Here...
Linda_us is online now
A new question is answered every 9 seconds

For Linda

Resolved Question:

For Linda

"Solex Company produces a high-quality insulation material that passes through two department processes. Data for June for 

the first process follow: "

Units "Completion with

Respect to materials" "Completion with

Respect to 


Work in process inventory, June 1st 60000 75% 40%

Work in process inventory, June 30 40000 50% 25%

Material cost in work in process

...Inventory June 1st.......$56,000

Conversion cost in work in process

...Inventory June 1st.........$14,900

...Units started into production.......$280,000

...Units transferred to the next process...........$300,000

...Material cost added during June ...........$385,000

...Conversion cost added during June...............$214,500


"1. Assume that the company uses the weighted-average method for units and costs. Determined the equivalent units 

for June for the first process"

2. Compute the costs per equivalent unit for June for the first process.

"3. Determine the total cost of ending work in process inventory and the total cost of units transferred to the next process 

in June."

Deadline Wednesday morning

Submitted: 5 years ago.
Category: Homework
Expert:  Linda_us replied 5 years ago.
Thanks for requesting me.

I will post the solution before your deadline.


Expert:  Linda_us replied 5 years ago.
Customer: replied 5 years ago.
can you please repost the link; it had expired :(
Expert:  Linda_us replied 5 years ago.

You need to spend $3 to view this post. Add Funds to your account and buy credits.
Linda_us and other Homework Specialists are ready to help you

Related Homework Questions