How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask Steve Your Own Question

Steve, MBA
Category: Homework
Satisfied Customers: 22850
Experience:  MBA
Type Your Homework Question Here...
Steve is online now
A new question is answered every 9 seconds

Financial information (a budget showing product launch expenses

This answer was rated:

Financial information (a budget showing product launch expenses and a unit forecast by quarter for 3 years)

My new product launch is prepackaged meals which will be distributed through Wal-Mart domestically and internationally(Mexico). Wal-Mart has promised to buy 1580 cases per store at 36 dollars/case. In the US, they have 3,499 stores. In Mexico, they have 633 stores. There are 12 meals per case.

Food cost comes in at 33% i.e. $24/case cost and $36/case sold to Wal-Mart
Labor cost is 21%
Advertising/promotion cost budgeted at 4% of sales
We expect to increase sales by 10% each year. Can You show show this in excel plus breakeven pt?

Hi there,


Did you still need help with this? When did you need it by? Also, how many years did you need to show it for?


Also, it says food cost is 33% of 36 is 24, but this is not correct. Can you plesae confirm this part of the question?




Customer: replied 5 years ago.

Yes, I need it by 5pm CST 11/1 needs to show three years The food cost was derived by sales of 235,028,160 minus cost of 156,685,440 = 78,342,720/235,028,160=.33



are there fixed costs? are those numbers quarterly? annual?



Customer: replied 5 years ago.

no fixed cost quarterly for the next three years

Okay. Is the 1580 per store an annual number, or a quarterly number?

Customer: replied 5 years ago.

You need to spend $3 to view this post. Add Funds to your account and buy credits.
Steve and 2 other Homework Specialists are ready to help you

Related Homework Questions