How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask Linda_us Your Own Question

Linda_us
Linda_us, Finance, Accounts & Homework Tutor
Category: Homework
Satisfied Customers: 7291
Experience:  Post Graduate Diploma in Management (MBA)
19873544
Type Your Homework Question Here...
Linda_us is online now
A new question is answered every 9 seconds

finance

Resolved Question:

I need it by tonight at 12:pm.



Alpha Cor. manufactures video games that it sells for $36 each. The following data is available for the months of October and November.
OctoberNovember
Sales of units 1,600 3,000
Production of units 2,800 2,800
Variables manufacturing cost per game*$13 $13
Sales Commission per game$6 $6
Total fixed manufacturing overhead$8,400 $8,400
Total fixed marketing and administrative costs$7,500 7,500

* Variables manufacturing cost program includes $7 for direct materials.
Required:
a) Determine the unit product cost for each month using the absorption, variable and throughput costing approaches.
b) Prepare an income statement for November using the variable costing approach.
Submitted: 7 years ago.
Category: Homework
Expert:  Linda_us replied 7 years ago.

Hi

 

Do you still need it.

 

Regards

 

Linda

Customer: replied 7 years ago.
Yes Linda, I just got back from work. I am still need the answer
Customer: replied 7 years ago.
Yes Linda, I just got back from work. I am still need the answer
Expert:  Linda_us replied 7 years ago.
THIS ANSWER IS LOCKED!

You need to spend $3 to view this post. Add Funds to your account and buy credits.
Linda_us and other Homework Specialists are ready to help you

Related Homework Questions