How JustAnswer Works:

  • Ask an Expert
    Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.
  • Get a Professional Answer
    Via email, text message, or notification as you wait on our site.
    Ask follow up questions if you need to.
  • 100% Satisfaction Guarantee
    Rate the answer you receive.

Ask ATLPROG Your Own Question

ATLPROG
ATLPROG, Computer Software Engineer
Category: Programming
Satisfied Customers: 7677
Experience:  MS in IT.Several years of programming experience in Java C++ C C# Python VB Javascript HTML
44910485
Type Your Programming Question Here...
ATLPROG is online now
A new question is answered every 9 seconds

I have a question regarding how to set up a java code for an

Customer Question

Hi I have a question regarding how to set up a java code for an assignment. Is that something I could get help with?
JA: What programs and versions are you using?
Customer: Blue J 3.1.7
JA: What is your ideal outcome? How can we solve this for you?
Customer: Well I need to create a program that will calculate a phone bill and I am not sure where to start. I have all the requirements the code needs, but am not sure how to incorporate them into code.
JA: Anything else you want the programmer to know before I connect you?
Customer: That should be it, thanks!
Submitted: 1 month ago.
Category: Programming
Expert:  LogicPro replied 1 month ago.

Hi

Welcome here.

My name is ***** ***** I will help you.

Please provide complete requirements.

Expert:  LogicPro replied 1 month ago.

If you have any files, zip and upload to www.wikisend.com and paste download link here.

Customer: replied 1 month ago.
Hi, this is what the assignment description is:Create a java program that calculates your AT&T cell phone bill. Here are the basic rules for your plan:Monthly basic fee is $39.99/month
First 450 minutes are free, and each minute after that is charged at $0.45/min.
For data, the monthly fee is $30.00/month for up to 5GB, and each 1GB above that cost $10.
You must ask the user how many minutes they used. Also ask the user how much data you used. You can ask the user to round the data usage UP to the nearest GB which will make your calculation easier.
Expert:  LogicPro replied 1 month ago.

What is the deadline?

Customer: replied 1 month ago.
Tonight by 10pm. Would I have to pay $39 for an answer or would I get it for a different price?
Customer: replied 1 month ago.
Never mind I found a tutor on my campus, thank you anyway.