Experts are full of valuable knowledge and are ready to help with any question. Credentials confirmed by a Fortune 500 verification firm.

Get a Professional Answer

Via email, text message, or notification as you wait on our site. Ask follow up questions if you need to.

100% Satisfaction Guarantee

Rate the answer you receive.

Ask linda_us Your Own Question

linda_us, Master's Degree

Category: Business and Finance Homework

Satisfied Customers: 7291

Experience: A tutor for Business, Finance, Accounts and other related topics.

19873544

Type Your Business and Finance Homework Question Here...

linda_us is online now

Bonus upon completion Please put these4 questions into excel

Resolved Question:

Managerial finance. Please put these 4 questions into excel format, do not have excel. Find one portion of the answer on question 3. Question 1:Stern Educational TV, Inc., has decided to buy a new computer system with an expected life at three years at a cost of $200,000. The company can borrow $200,000 for three years at 12% annual interest or for one year at 10% annual interest. a. How much would the firm save in interest over the three year life of the computer system if the one year loan is utilized, and the loan is rolled over (reborrowed) each year at the same 10% rate? Compare this to the 12%, three year loan. b. What if interest rates on the 10% loan go up to 15% in the second year and 18% in the third year? What would be the total interest cost compared to the 12%, three year loan. a. If Rates Are Constant $200,000 borrowed * 12% per annum * 3 years = $72,000 interest cost (long-term) $200,000 borrowed * 10% per annum * 3 years = $60,000 interest cost (short-term) $72,000 – $60,000 = $12,000 interest savings borrowing short-term b. If Short-term Rates Change $200,000 * .10 = $20,000 $200,000 * .15 = $30,000 $200,000 * .18 = $36,000 Total = $86,000 $86,000 – $72,000 = $14,000 extra interest costs borrowing short-term. Question 2: Collins system inc., is trying to develop an asset financing plan. The firm has 300,000 in temporary current assets and 200,000 in permanent current assets. Collins also has 400,000 in fixed assets. A. Construct 2 alternative financing plans for the firm. One of the plans should be conservative, with 80 percent of assets financed by long term sources and the rest financed by short term sources. The other plan should be aggressive, with only 30 percent of assets financed by long term sources and the remaining assets financed by short term sources. The current interest rate is 15 percent on long term funds and 10 percent on short term financing. Compute the annual interest payments under each plan. Conservative Plan Total Assets = 300000 +200000 + 400000 =900,000 Asset Finance with long term sources = 900000 x 80% = $720,000 Asset Finance with Short term sources = 900000 x 20% = $180,000 Interest Expense = 720000*15% + 180000*10% = $126,000 Aggressive Plan Total Assets = 300000 +200000 + 400000 =900,000 Asset Finance with long term sources = 900000 x 30% = $270,000 Asset Finance with Short term sources = 900000 x 70% = $630,000 Interest Expense = 270000*15% + 630000*10% = $103,500 B. Given that Collins earnings before interest and taxes are 180,000 calculate earnings after taxes for each of your alternatives. Assume a tax rate of 40 percent. Conservative Plan EAT = (180000-126000)*(1-.40) = $32,400 Aggressive Plan EAT = (180000-103500)*(1-.40) = $45,900 Question 3:A. what is the economic ordering quantity? Formula for EOQ is ( find answer) Where D = 75,000 S = 8 H = 1.20 so Q = (2*75,000*8/1.20)^(1/2) = 1,000 units B. How many orders will be placed during the year? = D / EOQ = 75,000 / 1000 = 75 orders C. What will the average inventory be? = EOQ / 2 = 1,000 / 2 = 500 units D. What is the total cost of ordering and carrying inventory? Cost of ordering = number of orders x cost of per order = 75 x 8 = 600 Carrying Cost = average inventory x carrying cost per unit = 500 x 1.2 = 600 So Total cost = Cost of ordering + Carrying cost = 600 + 600 = 1,200 Question 4: A. Fill in column 4 for each month. April 0-30 105,000=========== 35% March 31-60 60,000========== 20% February 61-90 90,000======== 30% Janurary 91-120 45,000======= 15% Total receivables 300,000===== 100% B. if the firm had 1,440,000 in credit sales over the four month period, compute the average collection period. Average daily sales should be based on a 120 day period. average collection period = Number of days / credit sales / receivables = 120 / 1,440,000 / 300,000 = 25 days C. If the fir likes to see its bills collected in 30 days should it be satisfied with an average collection period? Considering that seller likes to see its bill collected before 30 days, the seller would be more than satisfied because the average collection days are 25 days which is well within its threshold. D. Disregarding your answer to part c and considering the aging schedule for accounts receivable, should the company be satisfied? while analyzing the aging schedule, it may be noted that 65% of the receivable pertains to more than 30 days old, which is alarming in the context that average collection day is 25 days and sellers threshold is 30 days. keeping in view the above fact the company may not be satisfied and needs to undertake regressive follow up for collection. E. what additional information does the aging schedule bring to the company that the average collection period may not show? Computation of average collection period fail to identify the receivables which require attention due to its recoverability.

I needed to get to the excel format one more time but it is unavailable on box.net. Can you relist it or give me another link? thanks

Customer:replied 5 years ago.

If you can put the assignment up before 3 PM pacific time that would help me greatly. Thank you. I do need it before the end of the day. It was a file under four questions.